Jak kupovat ojetý vůz např. v autobazaru ?!

Doporučený postup, jak při koupi ojetého vozidla postupovat, neprohloupit a neprodělat!
Na co si dát pozor? Na co nezapomenout? Jak postupovat a na čem trvat?

V případě, že se rozhodnete koupit vůz v autobazaru je dobré se na celou záležitost připravit a vyzbrojit.

Jaký je náš doporučující postup?

 • Výběr vozidla

  – v dnešní moderní době, je již poměrně snadné vybírat auta a to nejen v rámci české republiky. Prezentace vozidel od jednotlivých bazarů na internetu je již zcela normální a samozřejmá, navíc díky specializovaným serverům jako např. www.sauto.cz i velmi pohodlná. Na těchto serverech můžete vozidla třídit podle značek a typů, všelijak seřazovat, filtrovat apod. Myslím, že většina z nás má s těmito servery již nějakou zkušenost.
 • Na co se zaměřit?

  – snažte se již při výběru vozidla zaměřovat na vozidla, u kterých lze více předpokládat jejich dobrý stav. Obecně velmi dobrým vodítkem je doložitelnost servisní knihy k vozidlu. Běžně se setkáváme s tím, že vozidlo, které má servisní knihu a najeto třeba 130.000 km je dražší než vozidlo bez servisní knihy, s najetými cca 80.000 km. Jakou však máte jistotu, že stav tachometru nebyl záměrně upraven, resp. stočen. Statisticky vyšší kvalitu mohou mít i některá ojetá vozidla z autorizovaných autoservisů, např. tzv. vozidla na protiúčet. Jako ideální volbu klientům doporučujeme nákup předváděcích vozidel tzn. vozidel s nájezdem do 30.000 km, kde již je zohledněn úvodní propad z nové ceny vozidla, současně však vozidlo bude ve velmi dobrém stavu a hlavně vůz bývá např. ještě další rok nebo dva v záruce!
 • Získání informací o vozidle

  – máte-li vůz předběžně vybrán, je vhodné do bazaru před osobní návštěvou zavolat a zeptat se na pár informací. Předně jestli je vůz ještě k prodeji, může být již zamluven nebo dokonce prodán a prodejce pouze zapomněl stáhnout vůz z nabídek na internetu. Dále se ptejte, zda je vůz nějak poškozen, co např. na fotografiích nemusí být vidět, např. poškrábaný, propálený nebo ošoupaný interiér, byl-li vůz havarován, ověřte si výbavu a cenu vozidla. Ověřte též, zda cena vozidla není něčím podmíněná, např. sjednáním určité služby apod. To vše je však svým způsobem předehra. Nejdůležitějším údajem, který doporučujeme získat od bazaru je VIN vozidla nebo-li výrobní číslo karoserie. Je to jedinečné 17-ti místné číslo, kterým je vůz v rámci celého světa identifikovatelný. K čemu je dobré tento údaj získat? K ověření informací o vozidle! Znáte-li VIN vozidla je možné zavolat do autorizované servisu dané značky vozidla a požádat o zjištění historie vozidla právě podle jeho VIN. Autorizované servisy nejenom v rámci ČR, ale i okolních států používají vnitřní informační sítě a je-li vůz řádně servisován v autorizovaném servisu např. v Německu, jsou záznamy o těchto servisech zjistitelné i v informační síti servisů v ČR. Autoservis samozřejmě nemá žádnou povinnost Vám vyhovět, ale z vlastní zkušenosti víme, že jsou pracovníci relativně ochotní. Je dobré vysvětlit důvod, proč chcete historii sdělit, tzn. kupujete ojetý vůz a chcete se vyvarovat chyb a nevýhodné koupě. V případě, že Vám v jednom autoservisu nevyhověli, můžete to vyzkoušet v jiném městě.
 • Prohlídka vozidla v autobazaru

  – máte-li prověřen vůz, je dobré si vůz na místě prohlédnout a teprve pak se finálně rozhodnout, zda je to ten pravý. Domluvte si v autobazaru termín prohlídky a vyčleňte si na to dostatek času, alespoň hodinu, lépe dvě. Určitě proveďte zkušební jízdu, poslouchejte za jízdy i na místě, jak běží motor, ztlumte rádio, ať motor dobře slyšíte, třeba sami odhalíte nějaké podezřelé zvuky. Vyzkoušejte, zda fungují všechny mechanické i elektrické ovladače – např. klimatizace, stahování okének, sklápění zrcátek, vyhřívání zadního skla, sklápění předních světel atd. atd. Nechte si předložit servisní knihu, zkontrolujte počet klíčů k vozidlu, nechte si vše řádně vysvětlit. Zkontrolujte vady laku a udělejte si představu o dalších vícenákladech. Zjištěné vady na vozidle si v průběhu prohlídky poznačte, můžete pak lépe s prodávajícím argumentovat a získat např. slevu na vozidle. Je dobré se na toto klíčové jednání o ceně vozidla připravit. Většina prodejců když uvidí, jak pečlivě vůz prohlížíte, uzná, že o vůz máte asi opravdový zájem a získání slevy je pak jednodušší. Krátká příprava Vám pak může snadno „vydělat“ i několik tisíc korun. Netroufnete-li si sami na posouzení technického stavu vozidla, přizvěte si odborníka nebo někoho, kdo se v autech vyzná, případně si domluvte návštěvu autorizovaného servisu ještě předtím, než vůz koupíte. Tzn. dohodněte se v autobazaru, zda by byli ochotní s vozem dojet do nejbližšího autorizovaného servisu na prohlídku vozidla. Tato prohlídka bude určitě stát nějaké peníze, řádově do 2.000,- Kč, ale jen pouhým „napíchnutím“ vozidla na diagnostiku vozidla lze zjistit zásadní vady vozidla i předcházející již odstraněné vady. V autorizovaném servisu je také možné vůz zvednout na zdviži a zkontrolovat podvozek, to se Vám v běžném autobazaru málokdy povede.
 • Zamluvení automobilu, složení zálohy

  – v případě, že jste se rozhodli vůz zakoupit, je dobré si jej zamluvit, aby Vám jej jiný „nevyfoukl“, obvyklá praxe je složit v autobazaru určitý obnos např. několik tisíc korun a domluvit se na jak dlouhou dobu máte vůz blokovaný, je dobré tento termín uvést i do stvrzenky o zaplacené částce a tuto stvrzenku pak pečlivě uschovat.
 • Rozhodnutí o způsobu úhrady vozidla

  – rozhodněte se, jak uhradíte kupní cenu vozidla. Hotově nebo na splátky? V případě úhrady v hotovosti nezapomeňte, aby Vám prodávající prodal vůz spolu s písemný nabývacím dokladem (kupní smlouva nebo alespoň faktura). V případě koupě vozidla na splátky, doporučujeme financovat úvěrem, nikoliv leasingem (důvody jsou detailně popsané v materiálu Jak vybrat autoleasing, abyste toho později nelitovali? na našich webových stránkách www.nasplatky.eu) a důrazně doporučujeme, abyste se přesvědčili o výhodnosti nabízených splátek. Úvěrové nebo leasingové smlouvy sjednané přímo na autobazaru nebývají právě nejvýhodnější. Ideální je, když si necháte zpracovat nabídku financování vozidla předem, máte pak lepší možnost správně se rozhodnout a neprodělat. Na webových stránkách www.nasplatky.eu můžete snadno a nezávazně získat nabídku úvěrového financování vozidla, které je na českém trhu jedinečné, jak svou cenou, tak svým servisem. Prostudujte prosím naše webové stránky a zjistíte víc.
 • Záruka

  – nechte se od prodávajícího informovat o záručních podmínkách, to je samostatná kapitola a není ambicí tohoto dokumentu jej osvětlit, na toto téma bude připraven samostatný článek. Každopádně většina autobazarů prodává vůz jako použitou věc bez jakýchkoliv záruk. Jakékoliv uplatňování vad na vozidlo je následně velice složité a lze v podstatě většinou pouze jako tzv. skrytých závad. Nechte si od prodávajícího vysvětlit, co bude on považovat za skryté vady a co tedy máte u něj šanci reklamovat.
 • Pojištění vozidla

  – vůz bude nutné pojistit zákonně tzn. povinné ručení, možná se rozhodnete vůz pojistit i havarijně. Nechte si zpracovat více nabídek, abyste měli možnost zvolit to nejvýhodnější. Firma NASPLÁTKY.EU, s.r.o. se zaměřuje též na zajištění komplexního pojištění vozidel a to za opravdu velmi zajímavých podmínek. Nechte si od nás zpracovat nezávaznou nabídku komplexního pojištění!
 • Šťastnou cestu

  – závěrem už zbývá popřát jen šťastnou cestu a mnoho šťastně ujetých kilometrů. Nezapomeňte koupit povinnou výbavu a provést i běžné úvodní servisní práce. Zejména doporučujeme výměnu rozvodového ústrojí, kontrolu autobaterie, kontrolu a doplnění provozních kapalin atd. Ideální je nechat vůz zkontrolovat v autorizovaném servisu a vyslechnout si jejich doporučení na případné opravy.

V případě, že jste shledali tento materiál jako prospěšný, podělte se o něj se svými přáteli či známými. Je dobré být na koupi vozidla připravený.Zaregistrujte se k odběru novinek